Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

 
AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ RÖPORTAJLAR DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ
 
   Depremzede Soner Güneş ile yaptığımız özel sohbeti RÖPORTAJLAR bölümünde okuyabilirsiniz...      Türkiye'nin En Büyük Gönüllü Hareketine Siz de katılın...     
 
Efe Özçağlar
11 Nisan 2011 Pazartesi
Gönüllük Üzerine
Kurtuluş Savaşlarından günümüze kadar geçen uzun yıllar içerisinde ülkemizde gönüllülüğün ne derece önemli ve hassas olduğu apaçık ortadadır. Korkarım şimdilerde bu kavramı unuttuk gibi. Kurtuluş savaşları döneminde cephede savaşan atalarımıza cephane, çorap, çarık gibi ihtiyaçları tamamen gönüllük esasına dayanarak cephe gerisindeki kişiler tarafından yapılmış olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Savaşlar tamamlandıktan sonra yaraların sarılması gönüllüler tarafından ve gene unutulmaya yüz tutmuş bir kavram olan İMECE usulüyle gerçekleştirilmiştir. Yolu olmayan köylere yol yapılması suyu olmayan köylere evlere su götürülmesi gibi işlerde tamamen gönüllü çalışmaya dayanırmış o yıllarda. Biraz duyarsızlaştık mı yoksa hayat şartları mı bizi bu yönde sürüklüyor bilinmez. Sanırım herşeyi devlet baba dan beklemenin ne denli yanlış bir düşünce olduğunun artık farkına varma zamanı geldi de geçiyor bile. ''Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.'' gibi bananecilik ifade eden sözler kendimiz ve çevremize de zarar verecek boyutta. Elimizi taşın altına birazcık da olsa koysak sanırım üzerimize düşen görevi az da olsa yerine getirmeye yönelik bir hareket olacağını düşünüyorum. 1999 Ağustos ve 1999 Kasım depremlerini birebir yaşamış bir birey olarak yitirilen onca cana enkaz altında kalmış ve yardım bekleyen onca kişiye yardım edecek ve sonrasında ihtiyaçları için koşabilecek bir teşkilatı ancak gönüllüler gerçekleştirebilir. Bu hizmetlerin her birini devlet baba dan beklemek tamamen yanlış bir düşüncedir. Örneğin ortalama 110.000 nüfusa sahip olan Bolu ilinde iki elin on parmağını geçmeyecek Afet ve Acil durum personeli ve bu sayıdan biraz daha fazla olan itfaiye müdürlüğü personeli var. Bir daha yaşanmaması dileklerimle 1999 Kasım da yaşadığımız deprem afetinde eğer 100 adet bina yıkılmış olsaydı ve sizde bu birimlerin başında bir yönetici olsaydınız acaba personelinizi nereye ve nasıl yönlendirirdiniz? Yukarıda bahsettiğim gibi bananecilik düşüncesinde ve tavrında olanlar sanırım Asterix & Oburix i çok seyretmiş olacaklar ki bir avuç kurtarma personeline güç şurubu içiriyorlar düşüncesindeler. Yada efsane bu ya Herkül gibi büyük baş bir hayvanı hergün sırtlarında Köroğlu Dağlarının zirvesine çıkarıp kondisyon geliştiriyorlar sanıyor.

Nasıl ki bu satırları okurken yüzünüzde küçük bir tebessüm oluştuysa gerçekler de ne yazık ki bu kadar acı. Tek çözüm sadece ama sadece gönüllülük üzerine kurulu. Bu yazıyı okuyanlar arasında biliyorum ki ''ama ben hiç birşey yapamam'' diyenleri duyar gibiyim. Hayır sizde birşeyler yapabilirsiniz. Bedensel engeliz bile olsa yapabilirsiniz. 1999 da yaşanan Kocaeli depremine tam gaz giden Ankara Sivil Savunma Birliğini otoyol üzerinde yıkılan bir köprüye çarpmaktan kurtaran amatör telsizci bir bireyin gözlerinin görmemesi bu işi yapmasına engel teşkil edecek hiç bir ibare taşımamaktadır. Yada tekerlekli sandalyede olsalar dahi piskolojik destek eğitimi almış bir bireyin deprem sonrası hasarın giderilmesinde Kızılayla ortak çalışmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır. En önemli unsur ise sadece sizsiniz. Ne yapabileceğinizi yada ne yapmak istediğinizi bilmeniz. Sizde bir el tutabilirsiniz ve sizde bir hayat kurtarabilirsiniz. Yeter ki birşeyler yapmak isteyin.

Bu Yazı Toplam 10578 Defa Okunmuştur

ISTANBUL

Tolga Kaya

AFET VE BİZ-3
Engin Yusuf Örs

Afetlerin afeti…. Depremmmmm!
Burcu Özder

Hayata Dair Bir Şans!
Erol Bilgin

Afet ve Pirim Borcunun Ertelenmesi
Özgür Akkuş

Şehir
Efe Özçağlar

Gönüllük Üzerine
 
 
Afet Okulu Projesi'ni nereden duydunuz?
Afet Okulu kitabını okuyarak
İnternetten
Facebook Grubundan
Medyadan
Üniversitelerden
Çevremdeki arkadaşlarımdan
  
 
 

ANA SAYFA AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2010 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN