Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

 
AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ RÖPORTAJLAR DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ
 
   Depremzede Soner Güneş ile yaptığımız özel sohbeti RÖPORTAJLAR bölümünde okuyabilirsiniz...      Türkiye'nin En Büyük Gönüllü Hareketine Siz de katılın...     
 

Tespit edilen iyodin miktarının, bir insanın maruz kalmasında sakınca bulunmayan düzeyin 30 binde biri olduğu, sezyumun da yine yıllık izin verilen oranın 80 binde biri düzeyinde bulunduğu, insan hayatı ve çevre için risk teşkil etmediği açıklandı.

Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami, ülkenin Fukuşima nükleer enerji santralini de etkilemiş, radyoaktif maddelerin denize ve havaya sızmasına yol açmıştı.

KINS Başkanı Yun Çol-ho, düzenlediği basın toplantısında, ''Şunu kesin olarak söyleyebilirim. Tespit edilen oran o kadar düşük ki, insan hayatına hiçbir etkisi olmayacak. İnsan sağlığına risk teşkil edeceğini düşünmek, gereksiz yere endişelenmek olur'' dedi.

Güney Kore'nin, pazar günü de Fukushima'dan gelen zenon-133 adlı radyoaktif maddeyi keşfettiğini belirten KINS Başkanı, kişi ancak çok yüksek oranda bu radyoaktif maddelere maruz kalırsa ciddi sağlık problemleri riskinin ortaya çıkacağını ifade etti.

Yun, bütün dünyada, Fukuşima'dan sızan radyoaktif maddelerin izlerine rastlanmasını ''kaçınılmaz'' olarak niteledi ve ''Önemli olan, bu radyoaktif maddelerin hangi yoğunluk seviyesinde bulunduğu'' dedi.

En çok endişe edilen tehlikeli plütonyumun Güney Kore'ye ulaşması ihtimalinin ise ''abartıldığını'' belirten KINS Başkanı, plütonyumun havada çok uzun mesafe katedemeyecek kadar ''ağır'' bir radyoaktif madde olduğunu söyledi.

Güney Kore'nin Eğitim, Bilim, Teknoloji Bakanlığı da Kore yarımadasında deniz suyu ve sualtı dünyasının, olası radyoaktif kirlenmeye karşı sürekli test edildiğini duyurdu. Daha önce haftalık olarak yapılan havadan örnek alma işlemini Seul'ün artık günlük olarak yaptığı da belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Li Myung-bak, bakanlar kurulu toplantısında, radyasyon testlerinde çıkan sonuçların şeffaflık anlayışı çerçevesinde kamuoyuna açıklanması gerektiğini ifade etti. (AA)

 

ISTANBUL

Tolga Kaya

AFET VE BİZ-3
Engin Yusuf Örs

Afetlerin afeti…. Depremmmmm!
Burcu Özder

Hayata Dair Bir Şans!
Erol Bilgin

Afet ve Pirim Borcunun Ertelenmesi
Özgür Akkuş

Şehir
Efe Özçağlar

Gönüllük Üzerine
 
 
Afet Okulu Projesi'ni nereden duydunuz?
Afet Okulu kitabını okuyarak
İnternetten
Facebook Grubundan
Medyadan
Üniversitelerden
Çevremdeki arkadaşlarımdan
  
 
 

ANA SAYFA AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2010 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN