Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

 
AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ RÖPORTAJLAR DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ
 
   Depremzede Soner Güneş ile yaptığımız özel sohbeti RÖPORTAJLAR bölümünde okuyabilirsiniz...      Türkiye'nin En Büyük Gönüllü Hareketine Siz de katılın...     
 


Işıkara: “Keşke böyle bir proje benim zamanımda olsaydı”
Afet Okulu, üniversite gençliğinin eğitimi ve katkılarıyla ülkemizin afetlere hazırlıklı bir toplumsal yapıya kavuşması ve afet zararlarının azaltılması amacı ile üniversite kampüslerine prefabrik afet okullarının kurulmasına yönelik mimari çizimlerle de desteklenen bir proje olarak tanımlanıyor. Kitapta Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara’nın 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında 12 yılın ardından devletin afetlerle mücadelesinde geldiği nokta Işıkara’nın çok özel değerlendirmeleriyle ela alınırken, Afet Okulu Projesi için Prof.Dr.Işıkara: “Keşke böyle bir proje benim zamanımda olsaydı. O zaman Türkiye 17 Ağustos Marmara Depremi’nde bu kadar ciddi kayıplar vermezdi” diyor.Tek Çözüm: “Üniversiteli Afet Gönüllüsü Yetiştirmek”
Afet Okulu adlı kitabın yazarı Metin Soylu Türkiye’de çığır açacak bu önemli projenin ana hatlarını şöyle özetliyor: “Üniversite kampüslerine prefabrik afet okullarının kurulması yönünde önemli bir çalışma yaptığımı düşünüyorum. Bu projede; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde gönüllü bir kuruluş olan UMKE Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’ne de birer oda tahsis ederek, afetlere karşı daha profesyonel bir yapı oluşturdum. Afet Okulu; Türkiye’de eğitimli, ne yaptığını bilen, özel durumlarda kendi inisiyatifini kullanabilecek, deprem gerçeğini özümsemiş, ilk yardım konusunda bilgi sahibi olan, gönüllü kan bağışçısı kimliğini taşıyabilen ve bunu çevresine doğru bir şekilde aktarabilen, yangınla mücadelede öncü olan, soğukkanlı ve gönüllü genç üniversiteli öğrencilerden oluşacak asil ekibin kurulmasına yönelik bir projedir.”
Türkiye’nin afetlerle mücadelesinde devletin maaşlı personel sayısını arttırması yerine üniversitelerde dinamik, eğitimli ve güçlü gençlerin “Afet Gönüllüsü” olarak yetiştirilmesinin önemine değinen Genç araştırmacı Soylu; “ Afet Okulu Projesi’nde bir öğrenci Afete hazırlık, Zarar ve risk azaltma, Yangın söndürme, Trafik kazalarında yapılması gerekenler, Afetlerle ilgili ilk tıbbi yardım, Hafif düzeyde arama ve kurtarma, İlkyardım..vs.  temel eğitimleri, alarak hem kendilerini hem de çevresine karşı toplumda faydalı bir birey haline gelecektir. Ayrıca üniversite öğrencileri, hangi üniversitede okuyorsa o şehrin tüm harita planını, ilçelerini, yol güzergâhlarını, en yakın İl’e hangi karayolundan kaç km’de gideceğini de öğrenecektir” diyor.


Türkiye’nin En Güncel Afet Kitabı
Genç yazar, kaleme aldığı Afet Okulu adlı kitabında Türkiye’nin 81 şehrinin Afet Risk haritalarına yer vererek her bir şehrimizdeki afet bölgelerini okurlarıyla paylaşıyor. Türkiye genelindeki tüm valiliklere müracaat ederek devletin afetlerle mücadelesinde yaptığı somut çalışmaları da gözler önüne seren Metin Soylu, hiç beklemediği şehirlerden afetlere karşı çok önemli projelerin hayata geçtiğini kitabında derleyerek yayımlıyor.

“Türkiye’nin En Büyük Gönüllü Hareketi”
Afet Okulu adlı kitapla üniversite öğrencilerini “Afet Gönüllüsü” yapmaya hazırlanan genç yazar Metin Soylu aynı zamanda
www.afetokulu.com adıyla “Türkiye’nin en Büyük Gönüllü Hareketi” sloganı ile sanal ortamda afet gönüllülerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Soylu; “Yeni bir 17 Ağustos’u acı ve gözyaşlarıyla değil zafer ve bilinçle karşılayalım” diyor.

ISTANBUL

Tolga Kaya

AFET VE BİZ-3
Engin Yusuf Örs

Afetlerin afeti…. Depremmmmm!
Burcu Özder

Hayata Dair Bir Şans!
Erol Bilgin

Afet ve Pirim Borcunun Ertelenmesi
Özgür Akkuş

Şehir
Efe Özçağlar

Gönüllük Üzerine
 
 
Afet Okulu Projesi'ni nereden duydunuz?
Afet Okulu kitabını okuyarak
İnternetten
Facebook Grubundan
Medyadan
Üniversitelerden
Çevremdeki arkadaşlarımdan
  
 
 

ANA SAYFA AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2010 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN